ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت یکی از روش های ارتودنسی است. ارتودنسی یکی از شاخه های دندانپزشکی است که فک و دندان ها را اصلاح می کند تا جایگیری درستی داشته باشند. برای انجام این کار از ارتودنسی ثابت یا متحرک استفاده می شود.

فهرست مطالب :

نقش ارتودنسی ثابت

دستگاه های ارتودنسی انواع مختلفی دارند که می تواند ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک باشد. این دستگاه کمک می کنند که دندان ها حرکت کرده، ماهیچه ها اصلاح شود و در رشد آرواره ها هم تاثیر می گذارند. دستگاه ارتودنسی ثابت با تحت فشار قرار دادن تدریجی بر روی دندان ها و فک کار می کنند.


هزینه ارتودنسی ثابت دو فک

شدت مشکل دندان های شما مشخص می کند که از چه رویکرد ارتودنسی ( ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک) باید استفاده کنید تا تاثیر بیشتری بر سلامت دندان هایتان داشته باشد. این مقاله متعلق به سایت دکتر مریم جاهد منش متخصص ارتودنسی می باشد.

اجزای دستگاه ارتودنسی ثابت شامل موارد زیر است :

این نوع دستگاه دارای اجزای متفاوتی می باشد که تعریف ، عملکرد و کاربرد هر کدام را تشریح نموده ایم .

  • بریس ها ( braces ) :

معمول ترین دستگاه ارتودنسی ثابت هستند که از نوارها، سیم ها یا براکت ها تشکیل می شوند. نوارها دور دندان ثابت می شوند و به عنوان لنگر دستگاه به کار برده می شوند. این در حالیست که براکت ها معمولا به جلوی دندان متصل می شوند. سیم های منحنی شکل به تدریج دندان ها را به محل درستشان هدایت می کنند. بریس ها معمولا ماهانه اصلاح می شوند تا نتیجه دلخواه را به دنبال داشته باشند که این مسئله ممکن است از چندین ماه تا چندین سال طول بکشد. بریس های ارتودنسی ثابت امروزه کوچکتر و سبکتر هستند و فلز کمتری را نسبت به قبل در دندان ها نشان می دهند. انواع رنگی آنها برای کودکان و سبک های ساده تر آنها برای بزرگسالان موجود است.

  • ارتودنسی ثابت ویژه :

دستگاه ارتودنسی ثابت ویژه برای کنترل مکیدن شست یا فرو کردن زبان استفاده می شود. این دستگاه ها توسط نوار به دندان متصل می شود. به دلیل اینکه این استفاده دستگاه در هنگام غذا خوردن بسیار ناراحت کننده است، باید به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار گیرند.

  • نگه دارنده فضای ثابت :

اگر دندان شیری پیش از موعد مقرر بیفتد، از این شیوه برای نگه داشتن فضای میان دندان ها استفاده می شود تا زمانی که دندان دائمی بیرون بیاید. نواری به دندان کناری فضای خالی متصل می شود و سیمی به دندان سمت دیگر فضای خالی کشیده می شود.
برای اکثریت بیشتر بیماران ارتودنسی، استفاده از ارتودنسی ثابت که معمولا بریس نامیده می شود، بخشی مهمی از درمان را تشکیل می دهد. ارتودنسی ثابت در بیشتر موارد از انواع فلزی نقره ای رنگ تشکیل می شود. با اینکه این نوع از بریس همچنان محبوب است، اما این ارتودنسی ثابت با شکل سنتی فلزی تنها انتخاب بیماران نیست.

عکس ارتودنسی ثابت

در ابتدا، باید میان دستگاه ارتودنسی ثابت و متحرک تفاوتی را قائل شویم. دستگاه ارتودنسی ثابت مانند بریس ها با نوارهای فلزی یا سیمان مخصوص دندانپزشکی به دندان متصل می شوند. معمولا نمی توان این دستگاه را تا پایان درمان از دهان خارج کرد. دستگاه های متحرک، معمولا بیست و دو ساعت در روز استفاده می شوند، ولی می توان به راحتی و هر زمان که لازم بود آنها را از دهان خارج کرد. در حالیکه ارتودنسی متحرک برای مشکلات کم اهمیت تر دهان استفاده می شود، ارتودنسی ثابت به طور کلی برای درمان های جامع تر استفاده می شود.

انواع بریس در دستگاه ارتودنسی ثابت :

این نوع دستگاه دارای انواع بریس فلزی سنتی و بریس های سرامیکی می باشد.

  •      بریس های فلزی سنتی :

این نوع بریس ها که معمولا از استیل بدون لکه مرغوب ساخته می شوند تا به امروز معمول ترین نوع دستگاه ارتودنسی ثابت باقی مانده اند. این نوع از بریس شامل نوارهای فلزی می شود که به دور دندان های آسیا در عقب دهان بسته می شوند. جز دیگر این نوع بریس ها، براکت های فلزی کوچکتری هستند که به سطح جلویی دندان های دیگر متصل می شوند. سیم نازک ارتجاعی از میان براکت ها عبور می کند و دندان ها را به آرامی به جایگاه صحیح می کشاند. این منحنی سیمی شکل، توسط مواد کشی انعطاف پذیر، گره های فلزی و یا انواع گیره ها به براکت ها ثابت می شوند.
دلایل بسیاری وجود دارد که چرا بریس های فلزی قدیمی همچنان محبوب هستند. دلیل اصلی آن است که این نوع از ارتودنسی ثابت انتخاب درمانی قابل اطمینان، موثر و اقتصادی را به بیمار می دهند. در مقابسه با دستگاه های قدیمی، بریس های امروزی کوچکتر و سبک تر هستند. و راحت تر در دهان قرار می گیرند. اگر بخواهید ظاهری کمتر سنتی داشته باشید، می توانید از کش های رنگی برای براکت ها استفاده کنید.


مراحل ارتودنسی ثابت عکس

  •      بریس های سرامیکی :

بریس های سرامیکی ساده، نوع جدیدی از بریس هستند که همان سیستم قدیمی را دارند اما از نظر ظاهری کمتر در دهان تشخیص داده می شوند. این نوع ازارتودنسی ثابت از همان اجزا بریس های سنتی تشکیل شده اند به جز اینکه براکت های دندان های جلویی از مواد سرامیکی نیمه شفاف تشکیل شده اند که با رنگ طبیعی دندان ادغام می شود. این سیستم برای درمان بزرگسالان محبوبیت بیشتری یافته است چرا که تنها در صورتی که از نزدیک به بریس ها نگاه کنید، وجود آنها در دهان قابل تشخیص نیست.

           انواع بریس سرامیکی

انواع مختلفی از بریس های سرامیکی در دسترس است و تکنولوژی به طور مداوم در حال پیشرفت است. زیبایی ظاهری آنها غیرقابل انکار است. اما معایبی هم دارند. براکت های سرامیکی ارتودنسی ثابت دوام کمتری نسبت به انواع فلزی خود دارند. علاوه براین در حالی که خود براکت ها لکه دار نمی شوند، نوارهای کشی که آن را به منحنی سیمی متصل می کنند، لکه دار می شوند. (البته این کش ها ماهانه عوض می شوند.) همچنین براکت های سرامیکی هزینه بیشتر نسبت به همتای فلزی خود دارند، اما بسیاری از افراد معتقدند که مزایای ظاهری آنها مهم تر از هزینه شان است.

دریافت اطلاعات بیشتر از ویکی پدیا در زمینه “ارتودنسی ثابت”