متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی چه فرقی با دندانپزشک عمومی دارد؟ ممکن است شما این تصور را داشته باشید که تقاوت چندانی میان دندانپزشک و متخصص ارتودنسی وجود ندارد. در حالی که نه تنها این دو مقوله با هم متفاوتند و درمان های متفاوتی را اراده می دهند، بلکه صلاحیت های متفاوتی نیز دارند.

متخصص ارتودنسی کیست؟

متخصص ارتودنسی کسی است که در شاخه ای از دندانپزشکی به نام ارتودنسی فعالیت می کند. ارتودنسی بر بهبود ظاهر صورت، دندان و آرواره ها تمرکز می کند تا بهترین کارکرد و زیبایی را برای بیمار فراهم کند. متخصص ارتودنسی از طریق استفاده از ارتودنسی ثابت، شفاف و متحرک نتیجه لازم برای بیمار را به دست می آورد. این مقاله متعلق به سایت دکتر مریم جاهد منش می باشد.

متخصص ارتودنسی ؛ متخصصی دارای صلاحیت است که ابتدا آموزش های لازم برای دندانپزشک شدن را طی می کند و سپس وارد آموزش های تخصصی ارتودنسی می شود که ممکن است سه تا چهار سال به طول بیانجامد. آموزش های لازم برای متخصص ارتودنسی در بیمارستان های مراکز آموزشی و دانشگاه ها شکل می گیرد و نیازمند تعهدی طولانی مدت است. دانشجویان و رزیدنت های ارتودنسی نه تنها مباحث را به صورت نظری می آموزند، بلکه از طریق درمان مراجعین به بیمارستان های عمومی و دولتی تجربیات عملی نیز کسب می کنند.

متخصص ارتودنسی در پایان تحصیلاتش گواهی فعالیت در زمینه درمان های مرتبط با ارتودنسی را دریافت می کند.

دکتر متخصص ارتودنسی کودکان

آیا دندانپزشک عمومی می تواند درمان های ارتودنسی را انجام دهد؟

پاسخ به این سوال مثبت است. دندانپزشک عمومی می تواند درمان های ارتودنسی را بر روی بیمار اجرا کند، حتی برخی از آنها این کار را در حد استانداردهای بالا انجام می دهند. با این حال، در بیشتر موارد خیلی بعید به نظر می رسد که دندانپزشک عمومی بتواند کاری همسطح با متخصص ارتودنسی آموزش دیده ارائه دهد. از زمانی که ارتودنتیست مدرک تحصیلی خود را دریافت می کند، تنها به درمان های ارتودنسی می پردازد. به همین دلیل به سرعت مهارت بسیار بالایی را در بسیاری از موارد تخصصی این رشته پیدا می کنند و به راحتی همه موارد از بیماران با مشکلات کمتر تا بیماران با مشکلات پیچیده و سخت را درمان می کنند. این مقاله متعلق به سایت دکتر مریم جاهد منش می باشد.

چه شما مشکلات کوچکی با دهان و دندانتان داشته باشید و چه نیازمند تغییرات بزرگی باشید، هیچگاه نباید سلامت دهان و دندانتان را کوچک بشمارید. دهان شما دروازه ای به سلامت کل بدنتان است. بدن شما نیاز به غذاهای مغذی دارد و شما برای خوردن غذاهای سالم نیازمند دندان هایتان هستید.

تفاوت دندانپزشک عمومی و متخصص ارتودنسی

اول از همه باید گفت که دندانپزشک عمومی و متخصص ارتودنسی هر دو دارای سابقه تحصیلی یکسانی هستند. هر دوی این افراد، در رشته دندانپزشکی عمومی تحصیل کرده اند. بعد از فارغ التحصیلی دندانپزشک عمومی فعالیت کاری خود را شروع می کند. در ایالات متحده و برخی دیگر از کشورها دندانپزشک عمومی دو نوع کار انجام می دهند. آنها یا دکترای جراحی دندان D.D.S. (doctor of dental surgery) دارند یا دکترای دندانپزشکی دارویی D.M.D. (doctor of dental medicine). هر دو این مدارک درس های یکسانی را پشت سر می گذارند اما دانشگاه های مختلف نام متفاوتی روی آنها می گذارند.

در این مرحله، دندانپزشک عمومی برای آنکه بتواند متخصص ارتودنسی شود، باید در امتحان دستیاری شرکت کرده و دو تا سه سال دوره رزیدنتی را در دانشگاه بگذارند. پس از آن می تواند شروع به فعالیت در حوزه تخصصی خود بکند. دندانپزشک عمومی باید حداقل 6 سال تحصیلات را پشت سر بگذارد، در حالی که متخصص ارتودنسی 8 تا 10 سال در این زمینه تحصیل می کند. این مقاله متعلق به سایت دکتر مریم جاهد منش می باشد.

معرفی بهترین متخصص ارتودنسی

برای حل مشکلات دهان و دندانتان به چه کسی نیاز دارید؟

حالا شما می دانید که هم دندانپزشک و هم متخصص ارتودنسی باید تحصیلات طولانی مدتی را پیش از آغاز به کارشان داشته باشند. و متخصص ارتودنسی تخصص بیشتری با تحصیلات بالاتر دارد. اما برای مشکلات ساده دندان شما به کدامیک نیازمندید؟ معمولا تامین کننده اولیه مراقبت های دندانپزشکی، دندانپزشک عمومی است که مشکلات کلی سلامت دهان و دندانتان را تشخیص می دهد و درمان می کند. این مسئله شامل ویزیت های دوره ای، جرمگیری و عکس های رادیولوژی می شود. اما به جز آن دندانپزشک عمومی کارهایی مانند کشیدن یا پر کردن دندان و یا جراحی های ساده دندانی را نیز انجام می دهد. پس درمان هایی که توسط دندانپزشک عمومی انجام می شوند را می توان به این ترتیب عنوان کرد:

مراقبت های لثه، درمان ریشه، پر کردن دندان، تاج دندان، روکش دندان، بریج های دندانی، بلیچ کردن دندان ها و جرمگیری.

معمولا در مطب دندانپزشکان چند بهداشتکار دندان حضور دارند که عکس های رادیولوژی و تمیز کردن و استریل کردن لوازم را بر عهده دارند و به دندانپزشک در وظایفش کمک می کنند. این مقاله متعلق به سایت دکتر مریم جاهد منش می باشد.

هنگامی که شما نیاز به درمان هایی خارج از تخصص دندانپزشک عمومی داشته باشید، او شما را به متخصص مربوطه ارجاع می دهد. به عنوان مثال هنگامی که دندان ها نیاز به صاف شدن دارند، دندانپزشک شما را به متخصص ارتودنسی معرفی می کند.

متخصص ارتودنسی در مرتب کردن و قرار گیری صحیح دندان ها و آرواره ها از راه های غیر جراحی تخصص دارد. او قرارگیری نادرست و مشکلات فک و دندان ها را تشخیص می دهد و درمان می کند یا اینکه از بروز آنها جلوگیری می کند. پس اگر شما دارای مشکلاتی نظیر جلوآمدگی یا تورفتگی آرواره، فاصله میان دندان یا فک یا دندان های نامرتب باشید، به متخصص ارتودنسی ارجاع خواهید شد. در این مرحله متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که چه روش درمانی مناسب دندان ها و ماهیچه های دهان شما خواهد بود:

سیم ها، بریس ها، نگه دارند ها یا هر گونه دستگاه اصلاح کننده دیگر.

درست است که با مراقبت های ارتودنسی از دندان هایتان زیباتر به نظر می رسید و لبخند مرتب تر و بهتری خواهی داشت، اما نکته مهم تر آن است که با کمک متخصص ارتودنسی دندان های طبیعی بیشتری را در مدت زمان طولانی تر از خراب شدن و بیماری لثه در امان نگه خواهید داشت. تنها یک دندان خراب می تواند به کل دندان ها و دهانتان صدمه بزند و متخصص ارتودنسی به شما کمک می کند تا بهترین حالت برای سلامت دندان هایتان ایجاد شود.

این مقاله متعلق به سایت دکتر مریم جاهد منش می باشد.