ارتودنسی فانکشنال

در سیستم ارتودنسی فانکشنال از پلاک های فانکشنال استفاده می شود . سیستم های فانکشنال نوعی پلاک هستند که ناهنجاری های نوع ۲ و نوع ۳ را اصلاح می کنند. ناهنجاری های نوع ۲ از ناهنجاری های فکی به شمار می آید که در آن دندان هایی بالا جلوتر از دندان های پایینی هستند . پلاک های فانکشنال می تواند متحرک یا ثابت باشد که نوع متحرک آن بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد . معمول ترین ابزارهای فانکشنال متحرک از قطعات بالا و پایین جداگانه ساخته می شوند که باعث می شود فک پایین در یک موقعیت بهتر و جلو تر قرار بگیرد .

ارتودنسی فانکشنال معمولا برای کسانی که درمان ارتودنسی را قبل از سن بلوغ آغاز کرده اند نتیجه مثبت دارد. به طور کلی افرادی که فک جلوی آن ها جلو آمده و فک پایین آن ها عقب رفته است مناسب می باشد.

در ارتودنسی فانکشنال نیرویی در جهت فک ها به دندان ها وارد می شود به این صورت استخوان های فک در جهتی که مناسب است رشد می کنند و ثابت می شوند.

در بعضی از افراد درمان ارتودنسی فانکشنال و ارتودنسی ثابت بسیار خوب جواب می دهد و طول درمان را کوتاه تر می کند اما این تشخیص توسط پزشک و والدین صورت می گیرد. زیرا این درمان همکاری بسیار زیاد والدین و فرزندان را می طلبد.

ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال همیشه موفقیت آمیز خواهد بود؟

این مسئله که ارتودنسی فانکشنال همیشه موفقیت آمیز است امری بدیهی نیست. زیرا ممکن است که دستگاه به صورت درست و کامل پوشیده نشود و این موضوع باعث می شود که درمان به طور کامل انجام نشود و نتیجه رضایت بخش نباشد.

یکی از مشکلاتی که در درمان ارتودنسی فانکشنال وجود دارد این است که نمی توان پیش بینی کرد که نتیجه درمان برای کدام بیمار رضایت بخش است و برای چه کسی رضایت بخش نیست.

با تحقیقات انجام شده مشخص شده است که ارتودنسی فانکشنال در سنین نوجوانی بیشترین موفقیت را دارد که این سن در دخترها می تواند تا 13 حسال و برای پسرها تا 14 سال باشد.

همچنین باید این نکته را یادآور شد که ارتودنسی فانکشنال اگر زوتر از موعد انجام شود تاثیر چندانی بر روی دندان ها نداد. مثلا اگر این درمان در سنین کم و در کودکی روی دندان ها اعمال شود نتیجه موفقیت آمیزی نخواهد داشت اما اگر کودکی به دلیل داشتن دندان های نامرتب مورد تمسخر کودکان دیگر قرار می گیرد با مشورت متخصص این کار باید انجام شود.

طول مدت درمان ارتودنسی فانکشنال چقدر است؟

طول مدت درمان ارتودنسی فانکشنال در بیماران مختلف متفاوت می باشد. اما معمولا این درمان حدود 1 سال به طول می انجامد که ممکن است متخصص ارتودنسی بعد از اتمام این درمان ارتودنسی ثابت را روی دندان ها اعمال کند و یا فقط یک دوره استفاده از دستگاه ارتودنسی به صورت شبانه توصیه شود.